Jakość treści w Wikipedii oraz wiarygodność źródeł informacji

W najnowszym numerze czasopisma ACADEMIA został opublikowany artykuł, który skupia się na zautomatyzowaniu procesu oceny jakości treści w Wikipedii, encyklopedii dostępnej w wielu językach. Publikacja zwraca uwagę na zarówno zalety, jak i wady otwartej natury Wikipedii, w tym różnice w systemach oceny jakości artykułów i przyznawania im wyróżnień w zależności od wersji językowej. Poruszono także ...

Analiza użycia źródeł naukowych w Wikipedii w zależności od tematyki oraz języka

Praca pt. „Understanding the Use of Scientific References in Multilingual Wikipedia across Various Topics” została opublikowana w czasopiśmie „Procedia Computer Science” wydawnictwa Elsevier na stronie ScienceDirect. W ramach badań naukowych zostały przeanalizowane setki milionów przypisów w artykułach Wikipedii z różnych wersji językowych w celu identyfikacji naukowych źródeł informacji. Ponadto, artykuły Wikipedii zostały podzielone na różne ...

Od nauki do praktyki: identyfikacja istotnych źródeł informacji w Wikipedii

Podczas webinarium zostały przedstawione możliwości identyfikacji oraz automatycznej oceny istotności źródeł informacji artykułów Wikipedii z różnych wersji językowych. W ramach części praktycznej zostały pokazane niektóre możliwości narzędzia BestRef, które posiada informacje o wynikach oceny milionów źródeł internetowych w artykułach Wikipedii z punktu widzenia poszczególnych wersji językowych.

Wyniki oceny milionów źródeł informacji w Wikipedii

Zasada weryfikowalności w Wikipedii stanowi, że cała treść musi być możliwa do zweryfikowania przez czytelników za pośrednictwem wiarygodnych źródeł. Wikipedia nalega, aby informacje opierały się na tym, co zostało wcześniej podane w renomowanych publikacjach, a nie na osobistych przekonaniach lub niepublikowanych pracach jej autorów. Jeśli w wiarygodnych źródłach istnieją sprzeczne poglądy, Wikipedia zachowuje bezstronne stanowisko, ...

Konferencja KES 2023

Podczas międzynarodowej konferencji KES 2023 (27th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems) zostały przedstawione wyniki badań na temat wykorzystania naukowych źródeł informacji w wielojęzycznej Wikipedii w różnych tematach. Tegoroczna edycja konferencji KES została zorganizowana w Atenach (Grecja) w dniach 6-8 września w trybie hybrydowym.

Ocena jakości Wikipedii z wykorzystaniem AI & Big Data

W dniu 2 czerwca odbyło się webinarium na temat automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz źródeł informacji w różnych językach. Uczestnicy mogli przejść z teoretycznej strefy badań naukowych do konkretnej praktyki. To była dobra okazja, aby zgłębić wiedzę w obszarze technologii informacyjnej i zrozumieć, jak nauka łączy się z praktycznym zastosowaniem.

Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się Pierwsza Poznańska Konferencja „Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki”. Podczas konferencji została przedstawiona prezentacja na temat wykorzystania naukowych publikacji i innych istotnych źródeł informacji w artykułach Wikipedii w różnych wersjach językowych. Badania naukowe dotyczyły analizy wielkich danych, które pozwoliły na zrozumienie, jak różne wersje językowe Wikipedii oceniają wiarygodność źródeł informacji.

Ważne źródła informacji Wikipedii w różnych językach oraz tematach

Praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji ważnych źródeł informacji na określone tematy w wielojęzycznej Wikipedii na podstawie analizy ponad 230 milionów przypisów (referencji) została opublikowana na stronie wydawnictwa Elsevier została opublikowana. W ramach tych badań zostały przedstawione różne modele automatycznej oceny źródeł informacji, które uwzględniają częstotliwość występowania badanych źródeł, popularność treści ze strony edytorów oraz ...

Wiarygodne źródła informacji o firmach w Wikipedii

Artykuł naukowy na temat automatycznej identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii został opublikowany na stronie wydawnictwa IEEE. Przedstawione w ramach pracy naukowej modele oceny źródeł informacji mogą pomóc użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na temat firm za pomocą otwartych danych z Wikipedii, Wikidanych oraz DBpedii.

Konferencja FedCSIS 2022

W dniach 4-7 września br. odbyła się międzynarodowa konferencja FedCSIS 2022 (17th Conference on Computer Science and Intelligence Systems). Podczas tego wydarzenia zostały przedstawione badania naukowe na temat automatycznej oceny wiarygodności źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii. Tegoroczna edycja konferencji FedCSIS została zorganizowana w Sofii (Bułgaria) w trybie hybrydowym.
Polski
English
Русский