ChatGPT i fałszywe informacje

Artykuł naukowy pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP został opublikowany w czasopiśmie Economics and Business Review. Praca pt. „Artificial intelligence – friend or foe in fake news campaigns” skupia się na analizie wpływu dużych modeli językowych (LLM) na zjawisko fake news. Z jednej strony przyzwoite możliwości generowania tekstu mogą być niewłaściwie wykorzystywane do masowej produkcji fałszywych ...

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie CheckThat!

Zespół projektu OpenFact wziął udział w konkursie CheckThat! organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF 2023 (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Zaproponowana przez naszych naukowców metoda zajęła pierwsze miejsce. Ta metoda pozwala wykrywać zdania w języku angielskim, które wymagają sprawdzenia ze względu na możliwość wprowadzania w błąd.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Podczas XXVI. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP przedstawili prezentację na temat identyfikacji nieprawdziwych informacji w Internecie. To była okazja dla uczestników do zadawania pytań i dzielenia się własnymi doświadczeniami, co przyczyniło się do wzbogacenia debaty i uczyniło to wydarzenie zarówno edukacyjnym, jak i interaktywnym.

Metropolitalny Festiwal Nauki ENIGMA

Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przeprowadzili wykłady i warsztaty podczas Metropolitalnego Festiwalu Nauki ENIGMA. W wydarzeniach wzięło udział ponad 1000 uczniów z różnych szkół Poznania i Szamotuł. Prezentacje dla uczniów zawierały zagadnienia dotyczące automatycznej identyfikacji fałszywych wiadomości w Internecie, oceny jakości informacji w Wikipedii z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain.

Najwyższa liczba punktów dla projektu OpenFact

Projekt OpenFact jest prowadzony przez zespół Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP przy współpracy partnerów technologicznych i merytorycznych, m.in.: Google, Facebook, Bright Data, Harvard University, a także czołowych organizacji fact-checkingowych w Polsce. Podczas ewaluacji pierwszej fazy programu INFOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakresie detekcji fake newsów z użyciem sztucznej inteligencji, projekt OpenFact otrzymał najwyższą liczbę ...

Konferencja WiTIwKP 2022

Podczas IX edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) zostało zaprezentowano narzędzie SocialScan wspomagające weryfikację wiarygodności informacji na portalach społecznościowych. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w dniach 6-7 października w trybie hybrydowym (stacjonarnie w Olsztynie koło Częstochowy oraz zdalnie).

Noc Naukowców 2022

Warsztaty pt. „Prawda czy fake news: jak nie dać się nabrać w Internecie” zostały przeprowadzone podczas Nocy Naukowców 2022. W ramach tych warsztatów można było się dowiedzieć o złożoności badań naukowych w obszarze identyfikacji fałszywych informacji, a jednocześnie ciekawymi zagadnieniami związanymi z poszukiwaniem prawdy – niektóre z nich mogą przypominać zabawę w detektywa.

Konferencja MIUE 2022

Referat pt. „Czy media społecznościowe mogą obronić się przed fake news?” został wygłoszony podczas jedenastej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej im. Profesora Zbigniewa Czerwińskiego „Matematyka i informatyka na usługach ekonomii” (MIUE 2022). W ramach prezentacji zostały przedstawione badania naukowe w zakresie detekcji fałszywych informacji przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Tegoroczna edycja konferencji MIUE odbyła się w ...

Wzlot 2022 – Wiosenny Zlot Wikimedian

W dniach 22-24 kwietnia w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się konferencja „Wiosenny Zlot Wikimedian 2022”. Wydarzenie składało się z wykładów, szkoleń, warsztatów, pracy nad problemami projektów dla osób edytujących projekty Wikimedia (w tym Wikipedia, Wikidane oraz inne). Konferencja została zorganizowana przez stowarzyszenie „Wikimedia Polska”.
Polski
English
Русский