Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Podczas XXVI. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP przedstawili prezentację na temat identyfikacji nieprawdziwych informacji w Internecie. To była okazja dla uczestników do zadawania pytań i dzielenia się własnymi doświadczeniami, co przyczyniło się do wzbogacenia debaty i uczyniło to wydarzenie zarówno edukacyjnym, jak i interaktywnym.

Podczas prezentacji dr Włodzimierz Lewoniewski, dr Piotr Stolarski oraz dr Milena Stróżyna omówili metody i najlepsze strategie identyfikacji prawdziwych i fałszywych informacji, podając konkrety z popularnych witryn internetowych, takich jak Facebook, Twitter, Wikipedia i innych.

Wykrywanie „fake news”, czyli dezinformacji, bywa skomplikowane, jednak istnieją pewne charakterystyki, które zazwyczaj są związane z tego rodzaju wiadomościami. Na przykład, nieprawdziwe informacje często prezentują zaskakujące twierdzenia lub tytuły mające na celu przyciągnięcie uwagi i wywołanie emocji. Jeśli informacja wydaje się zbyt niewiarygodna lub dramatyczna, to warto ją zweryfikować. Błędy językowe, takie jak gramatyczne lub ortograficzne, mogą również być wskazówką, że mamy do czynienia z fałszywymi wiadomościami, jako że profesjonalne media zwykle dbają o poprawność języka.

Ważne jest także zwrócić uwagę na reputację źródeł. Jeśli informacje pochodzą od nieznanej osoby lub organizacji z negatywnymi opiniami, to prawdopodobnie są one niewiarygodne. Istotne jest zatem sprawdzenie reputacji źródła. Fałszywe informacje często mają elementy prawdy, które są jednak zmanipulowane lub wyjęte z kontekstu, aby służyć określonemu przekazowi. Można także zwrócić uwagę na to, czy podane są źródła – fałszywe informacje zazwyczaj ich nie podają lub odwołują się do nieznanych lub niesolidnych źródeł.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wydarzenie promujące wiedzę naukową i artystyczną wśród mieszkańców Poznania i okolic, jak również odwiedzających z innych części kraju. W ramach XXVI edycji Festiwalu, zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyły się 16 maja. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu: festiwal.amu.edu.pl.

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Podziękowania od Prorektora do spraw Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem

Polski
English
Русский