Wyniki oceny milionów źródeł informacji w Wikipedii

Zasada weryfikowalności w Wikipedii stanowi, że cała treść musi być możliwa do zweryfikowania przez czytelników za pośrednictwem wiarygodnych źródeł. Wikipedia nalega, aby informacje opierały się na tym, co zostało wcześniej podane w renomowanych publikacjach, a nie na osobistych przekonaniach lub niepublikowanych pracach jej autorów. Jeśli w wiarygodnych źródłach istnieją sprzeczne poglądy, Wikipedia zachowuje bezstronne stanowisko, ...

Konferencja KES 2022

W dniach 7-9 września br. odbyła się międzynarodowa konferencja KES 2022 (26th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems). Podczas tego wydarzenia zostały przedstawione badania naukowe na temat identyfikacji ważnych źródeł informacji w różnych tematach oraz wersjach językowych Wikipedii. Tegoroczna edycja konferencji KES została zorganizowana w Weronie (Włochy) w trybie hybrydowym.

Automatyczna ocena wiarygodności źródeł Wikipedii

Być może dla niektórych to będzie zaskakujące, ale w Wikipedii informacje nie muszą być prawdziwe, ważne aby zostały potwierdzone przez wiarygodne źródła. Ostatnia edycja Wikimedia Research Showcase 2020 roku była poświęcona problemowi dezinformacji i wiarygodności źródeł Wikipedii. Jest to comiesięczne publiczne wydarzenie prezentujące najnowsze prace zespołu badawczego Fundacji Wikimedia oraz zaproszonych prelegentów ze społeczności akademickiej.

Ocena jakości Wikipedii oraz jej źródeł

Podczas Wikimedia Research Showcase zostały przedstawione wyniki badań naukowych pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej w obszarze automatycznej oceny jakości informacji w wielojęzycznej Wikipedii. W szczególności zostały omówione różne modele oceny wiarygodności źródeł w tej popularnej encyklopedii.

Modelowanie popularności i wiarygodności źródeł w wielojęzycznej Wikipedii

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość treści w Wikipedii jest obecność wiarygodnych źródeł. Poprzez referencje czytelnicy tej wolnej encyklopedii mogą zweryfikować fakty lub znaleźć więcej szczegółów na opisany temat. Artykuł w Wikipedii może być edytowany niezależnie w ponad 300 wersjach językowych, nawet przez anonimowych użytkowników. Dlatego informacje na ten sam temat mogą być niespójne. ...
Polski
English
Русский