Ocena jakości Wikipedii oraz jej źródeł

Podczas Wikimedia Research Showcase zostały przedstawione wyniki badań naukowych pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej w obszarze automatycznej oceny jakości informacji w wielojęzycznej Wikipedii. W szczególności zostały omówione różne modele oceny wiarygodności źródeł w tej popularnej encyklopedii.

Informacje w Wikipedii można niezależnie edytować w ponad 300 językach. Dlatego często ten sam temat w Wikipedii może być różnie opisany w zależności od wydania językowego. Aby porównać informacje między nimi, zwykle trzeba zrozumieć każdy z rozważanych języków. Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej (KIE) pracują nad rozwiązaniami, które mogą pomóc zautomatyzować ten proces. Wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Kluczowym elementem jest jednak ocena jakości artykułów, dlatego istotnym jest wiedza na temat definicji oraz wyodrębniania różnych miar jakości informacji.

W ramach wydarzenia dr Włodzimierz Lewoniewski w skrócie przedstawił niektóre wyniki z ostatnich prac naukowych Katedry Informatyki Ekonomicznej związanych z oceną jakości informacji w Wikipedii w różnych wersjach językowych. W szczególności zostały pokazane niektóre podejścia do oceny wiarygodności źródeł w artykułach tej ogólnodostępnej encyklopedii. Takie rozwiązania mogą pomóc wzbogacić różne wydania językowe Wikipedii oraz inne bazy wiedzy (w szczególności DBpedia oraz Wikidane) o informacje lepszej jakości.

Prezentacja na temat oceny jakości Wikipedii oraz jej źródeł:

Wikimedia Research Showcase to publiczne wydarzenie, na którym są przedstawiane wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez zespół badawczy Fundacji Wikimedia oraz zaproszonych prelegentów ze społeczności akademickiej. Wydarzenie odbywa się w każdą trzecią środę miesiąca i jest transmitowane na żywo w serwisie YouTube. W dniu 16 grudnia odbyła się ostatnia edycja Wikimedia Research Showcase w 2020 roku. Poniżej wideo z grudniowej edycji:

Więcej informacji na temat Wikimedia Research można znaleźć na Twitterze oraz MediaWiki

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский