Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Podczas XXVI. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP przedstawili prezentację na temat identyfikacji nieprawdziwych informacji w Internecie. To była okazja dla uczestników do zadawania pytań i dzielenia się własnymi doświadczeniami, co przyczyniło się do wzbogacenia debaty i uczyniło to wydarzenie zarówno edukacyjnym, jak i interaktywnym.

Wiki Workshop 2023

11 maja miało miejsce dziesiąte forum naukowe Wiki Workshop 2023, które gromadzi badaczy zajmujących się różnymi aspektami Wikipedii i innych projektów Wikimedii. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano wyniki badań dotyczących zainteresowania tematami związanymi ze Stanami Zjednoczonymi w różnych wersjach językowych Wikipedii.

Metropolitalny Festiwal Nauki ENIGMA

Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przeprowadzili wykłady i warsztaty podczas Metropolitalnego Festiwalu Nauki ENIGMA. W wydarzeniach wzięło udział ponad 1000 uczniów z różnych szkół Poznania i Szamotuł. Prezentacje dla uczniów zawierały zagadnienia dotyczące automatycznej identyfikacji fałszywych wiadomości w Internecie, oceny jakości informacji w Wikipedii z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain.

Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się Pierwsza Poznańska Konferencja „Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki”. Podczas konferencji została przedstawiona prezentacja na temat wykorzystania naukowych publikacji i innych istotnych źródeł informacji w artykułach Wikipedii w różnych wersjach językowych. Badania naukowe dotyczyły analizy wielkich danych, które pozwoliły na zrozumienie, jak różne wersje językowe Wikipedii oceniają wiarygodność źródeł informacji.

Ważne źródła informacji Wikipedii w różnych językach oraz tematach

Praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji ważnych źródeł informacji na określone tematy w wielojęzycznej Wikipedii na podstawie analizy ponad 230 milionów przypisów (referencji) została opublikowana na stronie wydawnictwa Elsevier została opublikowana. W ramach tych badań zostały przedstawione różne modele automatycznej oceny źródeł informacji, które uwzględniają częstotliwość występowania badanych źródeł, popularność treści ze strony edytorów oraz ...

Konferencja IwZ’2022

Podczas VIII edycji konferencji naukowej „Informatyka w Zarządzaniu” (IwZ’2022) zostały przedstawione wyniki badań naukowych w zakresie analizy cyfrowych giełd walutowych w oparciu o otwarte dane, oraz badania na temat oceny podaży i popytu na informacje w wielojęzycznej Wikipedii.

Wiarygodne źródła informacji o firmach w Wikipedii

Artykuł naukowy na temat automatycznej identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii został opublikowany na stronie wydawnictwa IEEE. Przedstawione w ramach pracy naukowej modele oceny źródeł informacji mogą pomóc użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na temat firm za pomocą otwartych danych z Wikipedii, Wikidanych oraz DBpedii.

Konferencja WiTIwKP 2022

Podczas IX edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) zostało zaprezentowano narzędzie SocialScan wspomagające weryfikację wiarygodności informacji na portalach społecznościowych. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w dniach 6-7 października w trybie hybrydowym (stacjonarnie w Olsztynie koło Częstochowy oraz zdalnie).

Noc Naukowców 2022

Warsztaty pt. „Prawda czy fake news: jak nie dać się nabrać w Internecie” zostały przeprowadzone podczas Nocy Naukowców 2022. W ramach tych warsztatów można było się dowiedzieć o złożoności badań naukowych w obszarze identyfikacji fałszywych informacji, a jednocześnie ciekawymi zagadnieniami związanymi z poszukiwaniem prawdy – niektóre z nich mogą przypominać zabawę w detektywa.

Konferencja MIUE 2022

Referat pt. „Czy media społecznościowe mogą obronić się przed fake news?” został wygłoszony podczas jedenastej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej im. Profesora Zbigniewa Czerwińskiego „Matematyka i informatyka na usługach ekonomii” (MIUE 2022). W ramach prezentacji zostały przedstawione badania naukowe w zakresie detekcji fałszywych informacji przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Tegoroczna edycja konferencji MIUE odbyła się w ...
Polski
English
Русский