XXVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W ramach XXVII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbyły się warsztaty pt. „Stwórz nam fake’a! (A my go obalimy)”, które zostały przeprowadzone przez pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak odróżnić fake newsy (fałszywe wiadomości) od prawdziwych informacji oraz jakie narzędzia mogą wykorzystać do weryfikacji treści w mediach społecznościowych.

Podczas tego wydarzenia dr Włodzimierz Lewoniewski oraz mgr inż. Aleksandra Wojewoda zaprezentowali techniki i metody, które mogą być stosowane w celu wykrywania fake newsów. Uczestnicy mieli możliwość na konkretnych przykładach sprawdzić swoją wiedzę z zakresu weryfikacji informacji. Dodatkowo podczas warsztatu uczestnicy mieli okazję przejść przez cały proces tworzenia wiadomości, które na pierwszy rzut oka mogły wydawać się prawdziwe, ale w rzeczywistości były zmyślone.

Warto przypomnieć, że w Katedrze Informatyki Ekonomicznej realizowany jest projekt OpenFact, którego celem jest opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w Internecie oraz detekcji fałszywych informacji przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Podczas ewaluacji pierwszej fazy programu INFOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakresie detekcji fake newsów z użyciem sztucznej inteligencji, projekt OpenFact otrzymał najwyższą liczbę punktów.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki – wydarzenie o charakterze naukowym i artystycznym, które ma na celu promowanie wiedzy wśród mieszkańców Poznania, pobliskich regionów oraz osób odwiedzających z innych części Polski. W ramach XXVII edycji Festiwalu, zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyły się w dniu 19 kwietnia. Strona wydarzenia: festiwal.amu.edu.pl

Źródła: kie.ue.poznan.pl, ue.poznan.pl

Dodaj komentarz

  

  

  

Polski
English
Русский