Od nauki do praktyki: identyfikacja istotnych źródeł informacji w Wikipedii

Podczas webinarium zostały przedstawione możliwości identyfikacji oraz automatycznej oceny istotności źródeł informacji artykułów Wikipedii z różnych wersji językowych. W ramach części praktycznej zostały pokazane niektóre możliwości narzędzia BestRef, które posiada informacje o wynikach oceny milionów źródeł internetowych w artykułach Wikipedii z punktu widzenia poszczególnych wersji językowych.

Nagranie z webinarium:

Wikipedia, będąc szeroko dostępnym źródłem informacji w erze cyfrowej, przykłada wielką wagę do weryfikowalności swoich treści, co jest fundamentalne dla jej wiarygodności i zaufania. Zasady platformy dotyczące weryfikowalności wymagają, aby wszystkie informacje, zwłaszcza te kontrowersyjne lub dyskusyjne, były poparte wiarygodnymi oraz opublikowanymi źródłami. To zapewnia, że treści w artykułach Wikipedii nie opierają się na osobistych opiniach czy oryginalnych badaniach. Jednak subiektywny charakter pojęcia wiarygodności oraz zależność oceny od wielu czynników (m.in. wersja językowa czy temat) może tworzyć pewien problem dla edytujących Wikipedię użytkowników pod kątem doboru odpowiednich źródeł informacji.

W obliczu ogromnej liczby stron internetowych (obecnie jest ich ponad miliard), indywidualne ocenianie wiarygodności każdego źródła staje się wyzwaniem dla użytkowników Wikipedii. Choć w różnych wersjach językowych Wikipedii istnieją szczegółowe wytyczne definiujące czym są wiarygodne źródła, brak jest kompleksowej listy witryn czy innych źródeł informacji, które mogą być uznane za rzetelne w kontekście różnych opisywanych tematów na Wikipedii. Dodatkowo, wiarygodność i reputacja witryn mogą zmieniać się z biegiem czasu, kryteria oceny mogą się różnić w zależności od wersji językowej Wikipedii czy też obszaru tematycznego, co wymusza regularne aktualizacje takich wykazów. Z tego powodu kompleksowa i stale aktualizowana lista wiarygodnych źródeł byłaby bardzo pomocna nie tylko dla edytorów Wikipedii, ale również dla jej czytelników, którzy szukają dokładnych i rzetelnych informacji.

Webinarium odbyło się w dniu 23 listopada 2023 roku. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Wikimedia Polska, które wspiera i promuje Wikipedię oraz jej projekty siostrzane (takie jak Wikidane, Wikiśłownik, Wikinews, Wikiźródła oraz inne).

Więcej informacji na temat badań dotyczących analizy źródeł informacji w Wikipedii można znaleźć w publikacjach naukowych:

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский