Ocena jakości Wikipedii z wykorzystaniem AI & Big Data

W dniu 2 czerwca odbyło się webinarium na temat automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz źródeł informacji w różnych językach. Uczestnicy mogli przejść z teoretycznej strefy badań naukowych do konkretnej praktyki. To była dobra okazja, aby zgłębić wiedzę w obszarze technologii informacyjnej i zrozumieć, jak nauka łączy się z praktycznym zastosowaniem.

Obecnie Wikipedia posiada ponad 60 milionów artykułów w ponad 300 wersjach językowych. Każdy może tworzyć i edytować artykuły w tej encyklopedii, w związku z tym ocena jakości informacji może być wyzwaniem. Dodatkowo, jakość informacji jest pojęciem subiektywnym i może zależeć od wielu czynników, a przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia oceniającego. W każdej wersji językowej Wikipedii istnieją własne kryteria jakości, które mogą dotyczyć obiektywności, kompletności, stylu, czytelności oraz innych wymiarów jakości. Dodatkowo, niektóre informacje mogą być przestarzałe (nieaktualne), zwłaszcza w dziedzinach, które szybko się rozwijają. Istnieją również problemy związane z zamierzonym wprowadzaniem fałszywych informacji lub niszczeniem istniejących treści.

Obecność źródeł informacji jest jednym z ważniejszych elementów artykułów Wikipedii i ma kluczowy wpływ na jakość informacji. Wikipedia opiera się na idei, że każda informacja dodana do artykułu powinna być poparta wiarygodnymi źródłami. Czytelnicy tej encyklopedii powinni być w stanie zweryfikować informacje podane w artykułach. Jednak subiektywny charakter pojęcia wiarygodności oraz zależność oceny od wielu czynników (m.in. wersja językowa czy temat) może tworzyć pewien problem dla edytujących Wikipedię użytkowników pod kątem doboru odpowiednich źródeł informacji.

Podczas webinarium zostały przedstawione możliwości automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz źródeł informacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wielkich zbiorów danych. Dodatkowo zostały przedstawione narzędzia do oceny jakości artykułów Wikipedii oraz wiarygodności źródeł w różnych językach i tematach.

Nagranie z webinarium:

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Wikimedia Polska, które wspiera i promuje Wikipedię oraz jej projekty siostrzane (takie jak Wikidane, Wikiśłownik, Wikinews, Wikiźródła oraz inne). Więcej informacji na temat stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej: wikimedia.pl

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский