Konferencja KES 2023

Podczas międzynarodowej konferencji KES 2023 (27th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems) zostały przedstawione wyniki badań na temat wykorzystania naukowych źródeł informacji w wielojęzycznej Wikipedii w różnych tematach. Tegoroczna edycja konferencji KES została zorganizowana w Atenach (Grecja) w dniach 6-8 września w trybie hybrydowym.

Przez ponad 22 lata Wikipedia jest edytowana przez wolontariuszy z całego świata. Liczy ona ponad 60 milionów artykułów w ponad 300 wersjach językowych. Przy tym, w każdej wersji językowej artykuły są edytowane niezależnie. W związku z tym można zaobserwować różnice w jakości informacji pomiędzy różnymi wersjami językowymi Wikipedii. Niemniej jednak, informacje zamieszczane w artykułach Wikipedii powinny opierać się na wiarygodnych źródłach. Ogólnie w tej encyklopedii przyjmuję się, że publikacje naukowe (takie jak artykuły, książki, monografie) są bardziej wiarygodnymi źródłami niż inne (np. serwisy społecznościowe).

Podczas prezentacji zostały przedstawione wyniki analizy ponad 320 milionów przypisów (referencji) w artykułach różnych wersji językowych Wikipedii. W ramach analizy źródeł informacji zostały zidentyfikowane ponad 10 milionów przypisów do publikacji naukowych. Używając dane z DBpedii, Wikidanych oraz projektów tematycznych Wikipedii artykuły zostały podzielone na różne tematy. To pozwoliło na przeprowadzenie analizy użycia naukowych źródeł informacji w Wikipedii w zależności od tematu oraz wersji językowej.

Praca naukowa powstała w ramach projektu OpenFact, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”.

Strona internetowa konferencji KES 2023: kes2023.kesinternational.org

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский