Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się Pierwsza Poznańska Konferencja „Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki”. Podczas konferencji została przedstawiona prezentacja na temat wykorzystania naukowych publikacji i innych istotnych źródeł informacji w artykułach Wikipedii w różnych wersjach językowych. Badania naukowe dotyczyły analizy wielkich danych, które pozwoliły na zrozumienie, jak różne wersje językowe Wikipedii oceniają wiarygodność źródeł informacji.

Wikipedia istnieje już ponad 22 lata. Ta ogólnodostępna encyklopedia jest często krytykowana za niską jakość informacji. Jednak przez długi czas to jest jedno z najpopularniejszych źródeł informacji w Internecie. Aktualnie Wikipedia zawiera ponad 60 milionów artykułów w 300 językach.

Podczas prezentacji zostały omówione modele automatycznej identyfikacji istotnych źródeł informacji w Wikipedii, oparte na analizie ponad 300 milionów przypisów. Modele te uwzględniały różne miary jakości i popularności artykułów w tej encyklopedii. Dodatkowo artykuły Wikipedii było podzielone na 70 tematów, obejmujących różne obszary, takie jak kultura, geografia, historia, społeczeństwo, nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Wykorzystanie analizy wielkich danych pozwoliło na zrozumienie, jak różne wersje językowe Wikipedii traktują wiarygodność źródeł informacji oraz na identyfikację naukowych źródeł informacji. To z kolei umożliwiło określenie różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami językowymi.

Konferencja zgromadziła naukowców, doktorantów, bibliotekarzy oraz innych pracowników nauki i projektów, którzy mieli okazję dzielić się doświadczeniami i poglądami na temat otwartości nauki oraz wykorzystania wskaźników bibliometrycznych w badaniach naukowych. Organizatorami byli Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Pracownia Komunikacji Naukowej UAM. Konferencję swoim patronatem objęła Prorektorka UAM ds. Nauki, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.

Strona konferencji: lib.amu.edu.pl/konferencja-naukowa-bibliometryczne-analizy-otwartej-nauki

Polski
English
Русский