Konferencja WiTIwKP 2022

Podczas IX edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) zostało zaprezentowano narzędzie SocialScan wspomagające weryfikację wiarygodności informacji na portalach społecznościowych. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w dniach 6-7 października w trybie hybrydowym (stacjonarnie w Olsztynie koło Częstochowy oraz zdalnie).

Walka z fake newsami toczona jest poprzez agencje fact-checkingowe, których celem jest weryfikacja informacji oraz wskazywanie nieprawdziwych komunikatów. Jednak ręczny proces monitoringu treści zajmuje dużo czasu. W związku z tym nie wszystkie materiały tworzone przez internautów (w tym boty) można dokładnie sprawdzić.

Opracowywane w ramach projektu OpenFact narzędzie SocialScan służy do skanowania portali społecznościowych (np. Twitter) w oparciu o interakcje użytkowników. Podczas sesji plenarnej konferencji przedstawiciele zespołu OpenFact przeprowadzili warsztaty pt „Wsparcie procesu fact-checkingu w zwalczaniu fake news”. W trakcie prezentacji, została przedstawiona idea działania tej aplikacji oraz omówiono wskaźniki, które ułatwiają detekcję nieprawdziwych informacji.

Organizatorami konferencji była Katedra Informacyjnych Systemów Zarządzania z Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej.

Strona konferencji WiTIwKP: konferencja.czest.pl

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский