Wzlot 2022 – Wiosenny Zlot Wikimedian

W dniach 22-24 kwietnia w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się konferencja „Wiosenny Zlot Wikimedian 2022”. Wydarzenie składało się z wykładów, szkoleń, warsztatów, pracy nad problemami projektów dla osób edytujących projekty Wikimedia (w tym Wikipedia, Wikidane oraz inne). Konferencja została zorganizowana przez stowarzyszenie „Wikimedia Polska”.

Podczas konferencji została przedstawiona prezentacja pt. „Jak identyfikować fałszywe informacje w Wikipedii? Dobre praktyki, narzędzia i możliwości automatyzacji„, w której omówiono problemy związane z jakością informacji w wielojęzycznej Wikipedii oraz pokazane zostały wyniki badań naukowych Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dotyczące kwestii automatycznej oceny jakości artykułów tej encyklopedii, w tym też oceny wiarygodności źródeł informacji.

Podczas wystąpienia odbyła się również dyskusja na temat tego, jak edytorzy Wikipedii walczą z dezinformacją. Ta dyskusja nie tylko pozwoliła wymienić się wiedzą odnośnie dobrych praktyk identyfikacji fałszywych faktów w artykułach Wikipedii, ale również może pomóc w stworzeniu metod i narzędzi do usprawnienia i automatyzacji tego procesu.

Ten temat jest szczególnie ważny na tle rozwoju sposobów tworzenia i rozpowszechnienia nieprawdziwych informacji. Przy tym Wikipedia może być coraz częściej rozpatrywana jako medium docelowe takich przedsięwzięć – tam każdy może edytować treść. W proces dezinformacji mogą być włączane algorytmy sztucznej inteligencji, co powoduje m.in. zwiększenia ilości rozpowszechnianych fałszywych treści. To może być coraz większym wyzwaniem dla użytkowników Wikipedii, którzy dbają o jakość artykułów tej encyklopedii i cofają (lub poprawiają) niewłaściwe edycje. Każde kolejne wykrycie nieprawdziwych informacji przez wikipedystów może tworzyć określony „schemat postępowania”, który potencjalnie można usprawnić (zautomatyzować) przy pomocy różnych algorytmów.

Strona konferencji: pl.wikimedia.org/wiki/Wzlot

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский