Konferencja FedCSIS 2022

W dniach 4-7 września br. odbyła się międzynarodowa konferencja FedCSIS 2022 (17th Conference on Computer Science and Intelligence Systems). Podczas tego wydarzenia zostały przedstawione badania naukowe na temat automatycznej oceny wiarygodności źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii. Tegoroczna edycja konferencji FedCSIS została zorganizowana w Sofii (Bułgaria) w trybie hybrydowym.

Wikipedia posiada ponad 59 milionów artykułów w ponad 300 wersjach językowych. W ramach przedstawionej pracy zostały zidentyfikowane artykuły Wikipedii na temat poszczególnych firm za pomocą semantycznych baz wiedzy (DBpedia oraz Wikidane). W tych artykułach zostały zidentyfikowane źródła informacji w celu późniejszej oceny wiarygodności. Wyniki pokazują, że w zależności od wersji językowej Wikipedii lista najbardziej wiarygodnych źródeł często się zmienia. Ponadto, w ramach pracy zostały pokazane różnice pomiędzy ocenami tych samych źródeł w różnych wersjach językowych.

Modele oceny źródeł informacji przedstawione w tej pracy mogą pomóc nie tylko redaktorom-wolontariuszom Wikipedii w wyborze witryn internetowych, które mogą dostarczyć cennych informacji o firmach, ale także mogą pomóc innym użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na ten temat za pomocą otwartych danych z Wikipedii, DBpedii oraz Wikidanych.

Źródło: kie.ue.poznan.pl

Polski
English
Русский