DNS w praktyce

DNS zarządza systemem nazw w Internecie. Pozwala on na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu (domeny) na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową (adresy IP). Rozpatrzymy przykład procesu wyszukiwania nazwy i odnajdowanie adresu sieciowego dla domeny kie.ue.poznan.pl.

Chcemy uzyskać adres IP hosta kie.ue.poznan.pl na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (UEP) i nie mamy lokalnie pamiętanej informacji o tej domenie. Nasz serwer nazw realizuje zapytanie zdalne po tym jak przeglądarka na naszym komputerze zaczyna proces identyfikacji adresu IP strony internetowej.

W kroku 2 lokalny serwer nazw musi najpierw odpytać jeden z pierwszorzędnych serwerów nazw, który przechowuje informacje o wszystkich domenach najwyższego poziomu. Generalnie wyróżnia się 13 pierwszorzędnych serwerów DNS (o nazwach od a.root-servers.net do m.root-servers.net). Takie serwery zazwyczaj nie posiadają dokładnego adresu szukanej maszyny w sieci UEP, ale mają informacje o domenie pl do której domena kie.ue.poznan.pl przynależy. Zatem zwraca nazwę i adres IP dla tej części domenowej (krok 3).

W kolejnych krokach nasz serwer nazw odpytuje iteracyjne inne serwery do momentu otrzymania adresu IP maszyny posiadającej zawartość strony kie.ue.poznan.pl i zwraca do naszego komputera (krok 10). Schemat tego przykładu działania DNS przedstawiony na obrazku niżej.

Polski
English
Русский